"Türkiye Türklerindir +40" Bloguna Hoş geldiniz!!!

Ey Türk Milleti!
Birinci vazifen seni İslamcılık ve Türkçülükle benliğinden koparan, Araplaştıran din, devlet, ticarette sana yer vermeyen, seni küçük dereceli askeri görevlere vererek ölüme süren, sana hocalık, başbuğluk eden hainlere giydirdiğin tacı geri almaktır. Bunu yapabilmen için seni uyandıracak her türlü bilgi ve belge mevcuttur. Ya özgürlüğünü kazan ya da öl. Kölelikle atalarının kemiklerini sızlatma. Arap Rumların ırkçı kinci ensest sapık dinlerinden çık. Kurtuluşun başlangıcı burasıdır. Aklen kurtulmadıkça saltanatın da olsa kölesindir unutma. Sen özgür birey olmadıkça kardeşliğin önemi yoktur. Devletin her yüksek kademesine göz dik yerini al. Tırsma. Çabala, savaş ve kazan! Birlikte yaşadığın kavimlerle kardeşlik o zaman daha güzel olacaktır. Alaeddin Yavuz

Tarih boyunca atalarımız günümüzdeki kadar, her türlü bilgiye ulaşabilecek böyle bir çağ yaşamadılar.
Bizler tümünden şanslıyız. Buna dayanarak, blog içerikleri binlerce yıldır doğru bilinenleri sorgulamaktadır.
İster bu bloğda, ister okulda, camide veya başka yerde hiçbir yazılanı, öğretileni “sorgulamadan, araştırmadan” doğru kabul etmeyiniz!
Vatan-Millet davası,hiçbir kurum veya kuruluşa havale edilemez, milletçe sahiplenilmedikçe hiç bir dava milli değildir.
Davasına sahip çıkmayan halk da millet değil sürüdür. Adilyargıç/Keykubat.

Blog yazılarının telif hakları-copyright © “adilyargic; adilyargicc; keykubat.blogspot.com ve keykubat.blogcu.com” rumuzlarıyla yazan Alaeddin Yavuz’a aittir.
Hala okumak istiyorsanız buyurunuz.

Saygılar, sevgiler!

Hakkımda

Fotoğrafım
İstanbul, Kartal, Turkey
KENDİLERİ İÇİN PLAN YAPMAYAN MİLLETLER, BAŞKALARININ KENDİLERİ İÇİN YAPTIKLARI PLANLARA RAZI OLURLAR.Keykubat- ATATÜRK'TEN SONRA ÜLKEMİZDEN TÜRK ve MÜSLÜMAN HALKLAR İÇİN PLAN YAPAN ve EZİLEN HALKLARA ÖNDER OLACAK SİYASET İZLEYEN BİR LİDER ÇIKMAMIŞ, ARDILLARI,ONUN İZLEDİĞİ ANTİ EMPERYALİST SİYASETİ TERK ETMİŞ,DEVLETİ AB-D KUCAĞINA ATMIŞ VE ONLARA BAĞLILIĞI ATATÜRKÇÜLÜK SAYMIŞ,HALKIMIZIN DİNİ VE IRKİ DEĞERLERİNİ AŞAĞILAYARAK TAHRİK ETMİŞ, KADEMELİ OLARAK HALKIMIZI HIRİSTİYANLAŞTIRMAK İÇİN DIŞ GÜÇLERCE GİZLİ-AÇIK DESTEKLENEN SAPIK DİNCİ YAPILANMALARI GÜÇLENDİREREK,İKTİDARA TAŞIMIŞ,IRK,MEZHEP BAĞLAMINDA KARŞILIKLI DÜŞMANLIKLAR YARATMIŞ, ÜLKENİN KAYNAK VE SERMAYESİNİ YABANCILARA PEŞKEŞ ÇEKMİŞ,YUKARIDA SAYILAN AB-D PROJELERİNE GÖRE ASKERİ DARBELERLE KENDİ MİLLETİNİ SİNDİREREK BÖLÜNMENİN YAŞANDIĞI BÖYLE GÜNLERDE BİLE TEPKİSİZ KALMASINI SAĞLAYAN KORKU ORTAMINI HAZIRLAMIŞ,BENZER MUHTELİF İHANETLER İÇİNDE BİR ŞEKİLDE YER ALMIŞLARDIR.İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ GÜNÜN DURUMU BUDUR-Keykubat İNSAN,PRANGA VURULMAKLA,KIRBAÇLANARAK ÇALIŞTIRILMAKLA ESİR OLUR.ESİRLİĞİ YAŞAM BİÇİMİ OLARAK BENİMSERSE KÖLE OLUR. VATANINIZA,DEĞERLERİNİZE,ÖZGÜRLÜĞÜNÜZE SAHİP,HER TÜRLÜ EMPERYALİZME KARŞI ÇIKIN!!! Keykubat

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Translate

Bu Blogda Ara

12 Kasım 2008 Çarşamba

KENAN EVREN HABERLERİ

KENAN EVREN HABERLERİ

Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı, türban takılmasını öneren kişinin 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren olduğunu söyledi.
Doğramacı, Habertürk'te katıldığı bir programda şunları kaydetti:

"Evren bana bir gün, 'Kabine üyelerinin birisinin hanımı (Mehmet Keçeciler'in eşi) ne güzel, gayet çağdaş şapka gibi bir şey giyiyor, ne kadar medenice, bari başını örtmek isteyen başını bu şekilde örtse ne iyi olur' dedi. Lügat kitaplarına baktık. Fransa'da 'türban' diyorlar. Bone gibi bir şey. Başını kapatmak isteyenler için bu önerildi. Şu an başörtüsü unutuldu, türban gündeme geldi. Birisi saçının görünmemesini istiyorsa ve bunu medeni olarak yapıyorsa bence ona yasak yok. İkinci gerçekse, yürürlükte olan bir kanun varsa, beğenmeyebilirsiniz, değiştirilmesi için çalışırsınız ama beğenmediniz diye karşı da çıkamazsanız. Böyle bir kanun varsa düzenlenmeli."

http://www.nethaber.com/Toplum/52745/YOKun-mucidi-Ihsan-Dogramaci-diyor-ki-Turbani

KENAN EVREN'İN DTP'NİN MECLİSE GİRMESİ VE EYALET DÜZENİ HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ EN ÇOK KARADENİZ BÖLGESİNDE TEPKİ ÇEKTİ...

Kenan Evren hakkında suç duyurusunda bulunuldu, İlköğretim Okulu' nun isminin değiştirilmesi başvuru yapıldı

EVREN'E KARADENİZ'DEN SERT TEPKİ

Türkiye Kamu Sen Giresun Temsilcisi Ali Karadeniz, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında, ¨milletin birliğini bozmak ve anayasanın ilk 4 maddesini ihlal¨ suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu, Kenan Evren İlköğretim Okulu'nun isminin değiştirilmesi için valiliğe dilekçe verdi.

Karadeniz, Teyyaredüzü Mahallesi' nde bulunan Kenan Evren İlköğretim Okulu' nun bahçesinde sendika üyeleri ile birlikte yaptığı basın açıklamasında, ¨Senin adın bu okula yakışmıyor. Atatürk ismi ile değiştirilmesini istiyoruz¨ dedi.

“http://www.nethaber.com/Toplum/15041/Karadenizde-Kenan-Evrene-tepkimizi-nasil-gostersek-arayislari”
Fethullah Gülen, Kenan Evren için 'cennetlik' dedi mi?

Kitabında Atatürk'ün ölümünden sonra iktidarların "dincilere ödün verdiğini" savunan Arcayürek DP'nin dini inançları kullanmasına ilk olarak İnönü'nün "göz yumduğunu" öne sürdü. Arcayürek ayrıca, Fethullah Gülen'in din derslerini zorunlu kılan 12 Eylül generali için "Kenan Evren bu hareketiyle cennetliktir" dediğini anlattı.

İşte Arcayürek'in son kitabını anlattığı o röportaj..

* Demirel'i izleyen dönemler... 12 Eylül ve ülkeye tam on yıl egemen olan Kenan Evren dönemi?
- Ayrıntılara girmeden 1982'yi anımsayalım. Yeni bir anayasa yapılıyor. Son karar, 5 orgeneralden kurulu Milli Güvenlik Konseyi'nin. Orada Kenan Evren aldığı mektuplarda halkın, çocuklarının din konusunda bilgi sahibi olmadıklarından şikâyet ettiğini söyledi ve anayasaya din derslerinin zorunlu olduğu hükmünün girmesini sağladı. Bu hareketini Fethullah Gülen nasıl karşıladı biliyor musunuz? "Kenan Evren bu hareketiyle cennetliktir" dedi. Üstelik, halka yaptığı konuşmalarda, yeri var ya da yok düşünmeden Kuran'dan ayet okumayı da âdet edindi.

http://www.nethaber.com/Toplum/56211/Fethullah-Gulen-Kenan-Evren-icin-cennetlik-dedi
KENAN EVREN: 'Kürtçeye ağır yasak koyduk ama hataydı'

Milliyet gazetesi Kenan Evren'in açıklamalarını sürmanşetten verdi:

Kenan Evren: "Güneydoğu'da hizmet verecek memurun Kürtçe de bilmesi lazım. Katı tutumla olmaz bu iş. Ama, tedrisat Türkçe olmalı. Zaten serbest, kurslar var. Resmi eğitim bizde biraz zor." Evren: "'Asmayalım da besleyelim mi?' demiştim. Özal, 'Yapmayın Paşam. AB'ye giremiyoruz' dedi. Ben de dedim ki, 'O halde kaldırın bunu.' 20 kişiyi öldürmüş, ben onu ömür boyu yaşatacağım. Bu felsefe bana göre değil."

Neden yasakladım?
Kürtçeyi neden yasakladınız?
- 12 Eylül'de bir hatamız da oydu. Kürtçe konuşmayı yasakladık. Şöyle yasakladık: Konuşmalarda, mitinglerde, şurada burada Kürtçe konuşulmayacak. Okulda filan Kürtçe tedrisat yapılamaz dedik. Neden dedik? Ben Devlet Başkanı'yken, bir köyde ilkokula gittim. Üçüncü sınıfa mı, dördüncü sınıfa mı girdim, hatırlamıyorum. Açtım kitabı, oku şunu dedim çocuğa. Kem küm, çocuk okuyamıyor.
Dördüncü sınıfa gelmiş, Türkçeyi okuyamıyor. Kızdım. Orada söyledim. Öğretmene döndüm, 'Dördüncü sınıfa gelmiş, Türkçeyi okuyamıyor, bu nasıl iş?' dedim. Sonradan anlaşıldı ki, öğretmen de Kürt. Kürtçe yapıyor tedrisatı. Döndüm ve Kürtçe yasağını koyduk. Kürtçe tedrisat yapılamaz dedik. Ama, biraz ağır yasak koyduk. Sonra bu yasak kaldırıldı, ama hataydı. Hata olduğunu sonradan anladım.
'Amerika bizi kullandı'
Evren, Özal'ın Musul'a girme düşüncesini, destek bulamadığı için hayata geçiremediğini söyledikten sonra sordum:
Özal, Musul'a giremedi ama 1. Körfez Savaşı'nda ABD Başkanı, baba Bush'a çok yardımcı oldu. Örneğin, Adana'daki İncirlik üssünü kullandırdı. ABD, Saddam'a 36. paralelin kuzeyini yasakladı ve Kuzey Irak'ı İncirlik'te üslenen Çekiç Güç'ün kontrolüne verdi. PKK da bundan yararlandı, Kuzey Irak'a yerleşti ve güçlendi. Terör de yine bu dönemde zirveye çıktı. Bunlara ne diyorsunuz?
Şunu söyleyeyim: PKK, 1984 Ağustos'unda Eruh'a saldırdı, biliyorsunuz. Ben, baktım Başbakan'dan ses yok. Özal, Marmaris'te tatildeydi galiba. O zaman ben atladım gittim bölgeye. Baktım durum vahim. Hemen Silahlı Kuvvetler'e talimat verdim, bu işe TSK baksın dedim.
Olaydan sonraki dönemde de birkaç kez Kuzey Irak'a sınır ötesi harekât yaptırdım. İran hududuna kadar gittik, bölgeyi PKK'dan temizledik. Bu harekâtları o zaman Saddam'la anlaşarak yapmıştık. Saddam'ın başı İran'la dertteydi. Bize mecburdu.
Bir süre terör olayları dindi. Bu harekâtlar başarılı oldu. Ama, sonra 1. Körfez Savaşı'ndan sonra, 1991'den sonra terör yeniden tırmandı. Bir kere 36. paralel işi ve Çekiç Güç bir hataydı. Özal'ın hatasıydı. ABD'ye o imkanı verdik. Onun neticesini aldık mı biz? ABD bizi kullandı.
'Öcalan idam edilmeliydi'
Evren, "Öcalan'ın idam cezasının uygulanmaması hataydı" diyerek devam etti:
- İdam edilmemesi doğru değildi. Hata. Hem daha AB'ye de aday olmamıştık.
Acaba idam edilirse Türkiye'de iç kargaşa çıkar, Güneydoğu'da olaylar patlak verir diye düşünmüş olabilirler mi? Veya ABD, Öcalan'ı teslim ederken "idam etmeyeceksiniz" diye şart koşmuş olabilir mi? Böyle iddialar da var.
- Bence AB'den çekindiler. ABD'den çekindiler. Onu destekleyenler var oralarda. Biliyorsun, Sovyetler'e gitti, Yunanistan'a gitti, İtalya'ya gitti. Bu ülkelerden hiçbiri bize teslim etmedi. İdam cezası kesinleştiğinde idam edilseydi, bence mesele kalmayacaktı.
Tabii, idamın yıldönümlerinde falan yine bir şeyler yapacaklardı. Gösteriler, bazı olaylar olacaktı. Ama, şimdiki gibi cezaevinden PKK'ya talimat veremeyecekti. Şimdi İmralı'dan PKK'yı yönetiyor. Cezaevinden avukatları kanalıyla.http://www.nethaber.com/Toplum/43873/Kenan-Evren-yine-manset-Keske-memurlar-KURTCE
Kenan Evren’e: Otur oturduğun yerde

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in "Türkiye 8 eyalete bölünebilir" sözlerini eleştirerek, "Neymiş efendim, bölge valiliği istemişmiş. Kenan Evren’in kafası karışmış. Otur oturduğun yerde" dedi.

http://www.nethaber.com/Politika/13957/Kenan-Evrene-Otur-oturdugun-yerde
Bahçeli'ye göre artık Evren ihanet şebekesinin içinde

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eyalet sistemini tartışmaya açan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e sert tepki gösterdi.

Bahçeli, eleştirilerini yöneltirken salonda bulunan MHP'liler 12 Eylül darbesinin mimarı Evren'i yuhaladı.
Türkiye'nin etnik tuzaklarla döşeli bir yola itilmek istendiğini öne süren Bahçeli, ihanet cephesinin her geçen gün büyüdüğünü savundu. Bu cephenin gerçek sahibinin terörist başı Abdullah Öcalan olduğunu belirten MHP lideri, şöyle devam etti: "Ne yazıktır ki bu cepheye katılanlar arasına eski istihbaratçılar ve kamu görevlilerinin yanı sıra sanayiciler, sözde sanatçılar ve aydınlar ile son olarak fikrî pusulasını tamamen kaybettiği anlaşılan, Atatürk'ün Çankaya'sını bir dönem meşgul etmiş eski bir ihtilal komutanı da yer almıştır."

http://www.nethaber.com/Politika/13888/Bahceliye-gore-artik-Evren-ihanet-sebekesinin-icinde
İHD, Kenan Evren'e DESTEK verdi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Alataş, Kenan Evren'in açıklamaları ile ilgili, 'İfade özgürlüğü kapsamına giren sözleri nedeniyle hakkında soruşturma açılmasını kabul etmemiz mümkün değil' dedi.

Bugün öğrendiğimiz kadarıyla bu ifadeleri nedeniyle Kenan Evren hakkında yasal soruşturma başlatılmış durumda. Kenan Evren'in, demokrasinin askıya alınması ve insanlık suçlarının işlendiği bir dönemin baş sorumlusu olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bu kişiliğinden bağımsız olarak şuanda ifade özgürlüğü kapsamına giren sözleri nedeniyle hakkında soruşturma açılmasını da kabul etmemiz mümkün değil. Bu anlamda biz İnsan Hakları Derneği olarak bu konuda yapabileceğimiz herşeyi yapacağız. Bizler için insanların geçmişi, kimliği, konumu yada geçmişte suç işleyip işlemediği, insan haklarına saygılı olup olmadığı hiç önemli değil. Bizim için herkes insan haklarından yararlanmaya sahiptir. Biz bu anlamda onun ifade özgürlüğünü savunuyoruz' dedi.

http://www.nethaber.com/Toplum/13790/IHD-Kenan-Evrene-DESTEK-verdi
Bu da Demirel'in Kenan Evren değerlendirmesi: Tartışılacak başka konu kalmadı mı?

Demirel, “Tartışılacak başka konu kalmadı mı? Türkiye’nin etrafında o kadar olay oluyor, hassas bir dönemden geçiyoruz, bunu herkes görüyor. Yersiz ve talihsiz bir konuşma” dedi. Kenan Evren’in açıklamalarının da o yönde olduğunu sanmadığını kaydeden Demirel, “Sayın Evren gibi, bir ömrü Türkiye’ye hizmete vermiş bir kişinin Türkiye’nin bölünmesini, parçalanmasını teklif edebilmesi mümkün değildir” dedi.

http://www.nethaber.com/Politika/13765/Bu-da-Demirelin-Kenan-Evren-degerlendirmesi-Tartisilacak
DSP GDSP'den Evren'e: 'Densiz'

Genel Başkanı Zeki Sezer, Kenan Evren'in açıklamalarına, "Evren gibilerin densizliklerine kanıp, Türkiye'yi parçalama yolunda umuda kapılanlar varsa yanılırlar" diye tepki gösterdi.

"O Evren ki, 'Türkiye'yi kurtaracağım' diye darbe yapıp, yurtseverlerin acımasızca ezilmesinin, ülkenin tüm demokratik duyarlılıklarının yok edilmesinin, din istismarcılarının palazlanmasının sorumlusudur. Evren gibilerin densizliklerine kanıp, Türkiye'yi parçalama yolunda umuda kapılanlar varsa, yanılırlar. Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti niteliklerini, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü sonsuza kadar koruyacaktır"

http://www.nethaber.com/Politika/13747/DSPden-Evrene-Densiz

Kenan Evren'e de bölücü dediler; netekim... Muğla savcısı, 'Kenan Evren'i sözleri suç unsuru taşıyor mu'yu İNCELEMEYE aldı...

12 Eylül mağdurlarının yıllardır 'Yargılansın' diye kampanyalar düzenlediği 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında ilk kez adli bir inceleme başladı. Ancak inceleme nedeni, 12 Eylül askeri darbesi sırasında işlediği suçları değil, 'Türkiye'nin bölünmesini istediği' iddiası. Türkiye günlerdir Evren'in "Türkiye sekiz eyalete bölünebilir. Biz 12 Eylül döneminde bunu planladık. Ancak Turgut Özal engel oldu" sözlerini tartışıyor. Bu tartışmaya dün dahil olan MHP İzmir İl Başkanı Dervişoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Evren'in beyanlarını 'eski bir cumhurbaşkanı olarak mı, yoksa 90 yaşında cezai ehliyeti olmayan tonton bir ihtiyar olarak mı' sarf ettiğini değerlendirmekte zorlandıklarını söyledi.
'TCK 302'yi çiğnedi'
Evren'in sözlerinin Anayasa'nın değiştirilemez konumundaki 3. maddesinde yer alan 'üniter devlet yapısı' ile çeliştiğini iddia eden Dervişoğlu, Evren'in bu sözlerinin TCK'nın 302. maddesine göre cezalandırılabileceğini savundu. Dervişoğlu şunları söyledi: "Hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 302. maddesine muhalefetten dava açılabilmesi muhtemeldir. Hukuk komisyonumuz çalışmalarını tamamladıktan sonra yetkili mercilere ve gerekli yerlere müracaatlarda bulunulacaktır. Ancak, zaman kaybına tahammülümüz yoktur. Buradan cumhuriyet savcılarına sesleniyor, kendilerini göreve davet ediyorum."http://www.nethaber.com/Toplum/13717/Kenan-Evrene-de-bolucu-dediler-netekim-Mugla
Kenan Evren, 12 Eylül döneminde hazırlanan Türkiye'nin EYALET HARİTASI'nı buldu
Sabah gazetesi, Kenan Evren'i bir konuşturdu, pir konuşturdu... 'Biz eyalet düzenine geçelim istiyorduk' diyen Evren, 12 Eylül sonrası hazırlattıkları haritayı da buldu:

İşte eyalet haritası

Kenan Evren'in eyaletlerin yolunu açacak nitelikteki 'bölge valilikleri projesi' 24 yıl öncesine dayanıyor. 1983'teki kararnameyle 8 bölge valiliği kurulması ve Ankara'nın pek çok yetkisinin valiliklere devredilmesi öngörülüyordu.

7'nci Cumhurbaşkanı ve 12 Eylül askeri yönetiminin lideri Kenan Evren'in SABAH'a yaptığı çarpıcı açıklamalarıyla gündeme getirdiği ve eyaletlere bölünme yolunu açacak nitelikteki bölge valilikleri projesi büyük tartışma yarattı. 12 Eylül darbesinin lideri ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in hazırlattığı proje 24 yıl öncesine dayanıyor. 8 bölgeden oluşan ve Ankara'nın pek çok yetkisini valiliklere devreden 71 Sayılı Bölge Valiliği Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özal hükümetince reddedildi. SABAH, 12 Eylül döneminde Bülent Ulusu hükümeti sırasında hazırlanan bölge valilikleri kararnamesini ve eyalet sisteminin ilk adımı olan haritayı ele geçirdi. Dönemin Başbakanı Turgut Özal ve kurmayları arasında tedirginlik yaratan ve tartışmalara neden olan kararname kabul edilmedi. Meclis gündemine getirilen ve bölge valilikleri kurulmasına yönelik yasal düzenleme de Mayıs 1984'te TBMM'de ANAP'lıların oylarıyla reddedildi. Karar Temmuz 1984'te de Resmi Gazete'de yayınlandı.http://www.nethaber.com/Toplum/13638/Kenan-Evren-12-Eylul-doneminde-hazirlanan-Turkiyenin

'Eyalet sistemini Özal istemedi'
Açıklamaları tartışma yaratan 7'nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren, "Eyalet sistemine geçilebilir" sözlerine açıklık getirdi. Evren, 1983 yılında Türkiye'de eyalet sistemine geçişin kapılanı açabilecek olan "bölge valilikleri" kurulmasına yönelik düzenlemeyi işbaşına gelen Turgut Özal başbakanlığındaki hükümetin kabul etmediğini söyledi. Bölge valilikleri kurulmasını ve en az 7-8 bölge valiliği olmasını düşündüklerini belirten Evren "Bunun için bölge valilikleri kurulmasına yönelik 'kanun hükmünde kararname' çıkardık. Erzurum'da, Diyarbakır'da, Adana'da, İzmir'de, İstanbul'da... Ama tam da bu sırada yeni seçimler nedeniyle Meclis dağıldı. Özal hükümeti gelince kararnameyi kabul etmedi" dedi.http://www.nethaber.com/Politika/13539/Daha-da-otesi-varmis-Kenan-Evren-Eyalet

CHP'nin Kenan Evren'in sözlerine yaklaşımı böyle: 'Evren, ABD ne isterse onu söylüyor'

Topuz, bağımsız bir Kürt devleti kurulması için Irak'ta Sünni Şii çatışmasının tahrik edildiğini ileri sürerek, ABD'nin de bölgede kaos doğmasını istediğini savundu. Topuz, şunları kaydetti:
''Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) çerçevesinde, o projenin ilk adımı olarak, büyük Kürdistan projesi uygulamaya konulmuştur. Karşılaştığımız olay, büyük Kürdistan projesinin yarattığı sorunlardır. Büyük Kürdistan projesi, Türkiye, Suriye, Irak ve İran topraklarından oluşan bir coğrafya üzerinde, bağımsız Kürt devleti kurmaktır.''
Topuz, bunun ilk aşaması olarak Kuzey Irak'ta, Barzani yönetiminde bir çekirdek devlet kurulacağını ileri sürerek, daha sonra da bölge ülkelerine, ''bunu kabul edin'' dayatması yapılacağını; ardından bu çekirdek ülkenin, siyasi girişimlere başlayacağını söyledi.
DTP'nin, ''başlıca hedeflerinin, Kuvay-i Milliye hareketiyle mücadele olacağını'' açıkladığını anımsatan Topuz, DTP'nin Türkiye'de bir iç kargaşa yaratma niyetinde olduğunu ileri sürdü. Topuz, iç çatışmayı önlemek için gereken tedbirlerin alınmasını istedi.

Topuz, şöyle konuştu:
''Bizim kültürümüz içinde böyle bir şey yoktur. Kenan Evren'in kendi kültürünün içinde de böyle bir şeyin olduğunu sanmıyorum. Ama Kenan Evren, işbaşına geldiği zaman önüne ne konulduysa onu yaptı. O, ABD ne istediyse onu yaptı. Bugün de ABD ne istiyorsa, onu söylüyor, onu savunuyor. Kenan Evren'in gerçek kişiliği, bu son açıklamalarıyla öne çıkmıştır.''
Topuz, Evren'in 12 Eylül ihtilalinden sonra ABD'li yetkililere verdiği sözler gereği; Ege Kıta Sahanlığı üzerindeki Türkiye'ye ait olan uçuş kontrol yetkisini Yunanlılara devrettiğini, Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadına dönmesine yeşil ışık yaktığını öne sürerek, Türkiye'deki bazı havaalanlarının ABD tarafından kullanılmasına olanak sağladığını da kaydetti. Topuz, ''Kenan Evren, esas itibariyle ABD adına çalışmış bir yönetici kimliği kazandı. Bugün de ABD'nin isteklerini doğrultusunda değerlendirme yapıyor. Ben kendisini çok ciddiye almıyorum'' dedi.http://www.nethaber.com/Politika/13611/CHPnin-Kenan-Evrenin-sozlerine-yaklasimi-boyle-Evren

Kenan Evren; Kaç senesi var bilmiyorum, ama Türkiye ileride eyalet sistemine geçebilir;

12 Eylül darbesinden sonra "Kürt diye bir şey yoktur" diyen 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kürtlere "kardeş" muamelesi yapılması gerektiğini belirterek, Türkiye'de eyalet sistemine geçilebileceğini söyledi.
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin "Türkiye Kürdistan fikrine alışmalı" sözlerini Sabah gazetesine değerlendiren Evren, Irak'ta fiili olarak Kürt devletinin kurulduğunu belirtti. Evren, Türkiye'nin Kerkük'e müdahalesi halinde tüm dünyayı karşısına alacağını savundu. Kürtlerle kardeşçe geçinilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye'nin ileride eyalet sistemine geçebileceğini ifade eden Evren, "Bundan korkmamak lazım. Diyorlar ki, 'Kürtler bağımsızlığını ilan eder. Edemez. Kaç senesi var bilmiyorum, ama Türkiye ileride eyalet sistemine geçebilir" dedi.
Türkler ve Kürtlerin "tek bir hamur" olduğunu vurgulayan Evren, "Bizde ayrı gayrı yok. Genelkurmay başkanı olan Cemal Gürsel için de 'Kürt' derlerdi" ifadesini kullandı.
DTP'nin parlamentoda yer almasının Türkiye'ye uzun vadede fayda getireceğini savunan Evren, "İlk zamanlar belki çatışmalar olur, ama durulur. Kardeşçe geçinmeyi öğrenmeliyiz. 'Baraj yüzde 7'ye indirilebilir' dedim" diye konuştu. Evren, kendisinden randevu talep etmesi halinde eski DEP milletvekili Leyla Zana ile görüşebileceğini kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, "Bunları Konsey Başkanı olduğu günlerde söyleseydi kendi kendini hapse atardı. Söylediklerinin tam tersini yaptı" diye konuştu. AKP Adıyaman Milletvekili Faruk Ünsal da "Kürtler dağ Türkleridir. Dağda yürürken ayaklarından 'kart-kurt' diye ses çıktığı için Kürt denmiş' diyen zihniyetin bugün bu noktaya gelmesi çok ibret verici" dedi. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ise "Anlaşılıyor ki, Evren yeni bir taşeronluk görevi üstlendi" yorumunu yaptı..http://www.nethaber.com/Politika/13611/CHPnin-Kenan-Evrenin-sozlerine-yaklasimi-boyle-Evren

12 Eylül mağduru 1978 kuşağı açıklama yaptı: Kenan Evren YARGILANMADAN ÖLMESİN

Toplumsal olarak geçmişle yüzleşme çağrısı da yapan birlik, açıklamasında şunları dile getirdi:
“Pentagon’un ‘Bizim çocuklar dediği’ generaller, 12 Eylül 1980’de darbe yaparak aynen Pinochet’in yaptığı gibi parlamentoyu dağıtmış, anayasayı askıya alarak siyasi partileri kapatmıştır.
12 Eylül cuntası döneminde Adalet Bakanlığı’nın resmi rakamlarına göre 650 bin kişi gözaltına alınmış, Bir milyon 683 bin kişi fişlenmiş, 14 bin kişi vatandaşlıktan çıkarılmıştı. Açlık grevinde, çatışmada, işkencede, ve sebebi belli olmayan şekillerde kuşkulu ölümlerin toplamı 419 kişidir. 50 kişinin idam cezası infaz edildi. İşte bu yüzden bütün darbeciler birbirine benzer. Darbeciler ölmeden sorgulansın, yargılansın!” http://www.nethaber.com/Toplum/6358/12-Eylul-magduru-1978-kusagi-aciklama-yapti

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.