"Türkiye Türklerindir +40" Bloguna Hoş geldiniz!!!

Ey Türk Milleti!
Birinci vazifen seni İslamcılık ve Türkçülükle benliğinden koparan, Araplaştıran din, devlet, ticarette sana yer vermeyen, seni küçük dereceli askeri görevlere vererek ölüme süren, sana hocalık, başbuğluk eden hainlere giydirdiğin tacı geri almaktır. Bunu yapabilmen için seni uyandıracak her türlü bilgi ve belge mevcuttur. Ya özgürlüğünü kazan ya da öl. Kölelikle atalarının kemiklerini sızlatma. Arap Rumların ırkçı kinci ensest sapık dinlerinden çık. Kurtuluşun başlangıcı burasıdır. Aklen kurtulmadıkça saltanatın da olsa kölesindir unutma. Sen özgür birey olmadıkça kardeşliğin önemi yoktur. Devletin her yüksek kademesine göz dik yerini al. Tırsma. Çabala, savaş ve kazan! Birlikte yaşadığın kavimlerle kardeşlik o zaman daha güzel olacaktır. Alaeddin Yavuz

Tarih boyunca atalarımız günümüzdeki kadar, her türlü bilgiye ulaşabilecek böyle bir çağ yaşamadılar.
Bizler tümünden şanslıyız. Buna dayanarak, blog içerikleri binlerce yıldır doğru bilinenleri sorgulamaktadır.
İster bu bloğda, ister okulda, camide veya başka yerde hiçbir yazılanı, öğretileni “sorgulamadan, araştırmadan” doğru kabul etmeyiniz!
Vatan-Millet davası,hiçbir kurum veya kuruluşa havale edilemez, milletçe sahiplenilmedikçe hiç bir dava milli değildir.
Davasına sahip çıkmayan halk da millet değil sürüdür. Adilyargıç/Keykubat.

Blog yazılarının telif hakları-copyright © “adilyargic; adilyargicc; keykubat.blogspot.com ve keykubat.blogcu.com” rumuzlarıyla yazan Alaeddin Yavuz’a aittir.
Hala okumak istiyorsanız buyurunuz.

Saygılar, sevgiler!

Hakkımda

Fotoğrafım
İstanbul, Kartal, Turkey
KENDİLERİ İÇİN PLAN YAPMAYAN MİLLETLER, BAŞKALARININ KENDİLERİ İÇİN YAPTIKLARI PLANLARA RAZI OLURLAR.Keykubat- ATATÜRK'TEN SONRA ÜLKEMİZDEN TÜRK ve MÜSLÜMAN HALKLAR İÇİN PLAN YAPAN ve EZİLEN HALKLARA ÖNDER OLACAK SİYASET İZLEYEN BİR LİDER ÇIKMAMIŞ, ARDILLARI,ONUN İZLEDİĞİ ANTİ EMPERYALİST SİYASETİ TERK ETMİŞ,DEVLETİ AB-D KUCAĞINA ATMIŞ VE ONLARA BAĞLILIĞI ATATÜRKÇÜLÜK SAYMIŞ,HALKIMIZIN DİNİ VE IRKİ DEĞERLERİNİ AŞAĞILAYARAK TAHRİK ETMİŞ, KADEMELİ OLARAK HALKIMIZI HIRİSTİYANLAŞTIRMAK İÇİN DIŞ GÜÇLERCE GİZLİ-AÇIK DESTEKLENEN SAPIK DİNCİ YAPILANMALARI GÜÇLENDİREREK,İKTİDARA TAŞIMIŞ,IRK,MEZHEP BAĞLAMINDA KARŞILIKLI DÜŞMANLIKLAR YARATMIŞ, ÜLKENİN KAYNAK VE SERMAYESİNİ YABANCILARA PEŞKEŞ ÇEKMİŞ,YUKARIDA SAYILAN AB-D PROJELERİNE GÖRE ASKERİ DARBELERLE KENDİ MİLLETİNİ SİNDİREREK BÖLÜNMENİN YAŞANDIĞI BÖYLE GÜNLERDE BİLE TEPKİSİZ KALMASINI SAĞLAYAN KORKU ORTAMINI HAZIRLAMIŞ,BENZER MUHTELİF İHANETLER İÇİNDE BİR ŞEKİLDE YER ALMIŞLARDIR.İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ GÜNÜN DURUMU BUDUR-Keykubat İNSAN,PRANGA VURULMAKLA,KIRBAÇLANARAK ÇALIŞTIRILMAKLA ESİR OLUR.ESİRLİĞİ YAŞAM BİÇİMİ OLARAK BENİMSERSE KÖLE OLUR. VATANINIZA,DEĞERLERİNİZE,ÖZGÜRLÜĞÜNÜZE SAHİP,HER TÜRLÜ EMPERYALİZME KARŞI ÇIKIN!!! Keykubat

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Translate

Bu Blogda Ara

2 Ağustos 2008 Cumartesi

EVRENDE SUYUN KAYNAĞI

Antenna 1-Corvus Galaksileri-Nasa

Mitolojilerdeki Gök Yılanını Andırmıyor mu?


EVRENDE SUYUN KAYNAĞI

BİNG BANG

Yaklaşık olarak bir 20 milyar yıl kadar önce Evren son derece yoğun bir haldeydi.Astronomların Big Bang (Büyük Patlama) adını verdikleri patlama oldu,ve madde şiddetli bir rüzgarla boş uzaya yayıldı.Başlangıçta madde sıcaktı.

Sonuçta,Evren yayılarak genişledi ve soğudu.Dev gaz yığınları,yer çekimi yasası ile içinde birbirinden ayrı milyarlarca yıldız bulunan galaksileri oluşturdular.

İşlemin başlangıcında atomun temel yapısını oluşturan proton,nötron ve elektron içeren en temel partiküller şekillendi

En hafif iki element olan Hidrojen ve Helyum şekillendi.

Hidrojen,bir proton ve onu çevreleyen bir elektrondan oluşur.

Helyum,iki proton ve iki elektrondan oluşur.(Bu elementlerin farklı sayıda nötronları içinde farklı sayıda izotopları da biçimlenmiştir.)

Big Bang öngörüsünün geçerli olan modelinde hidrojen helyumdan üç kat daha bol olarak üretilmiştir.Aslında bu oranlama,Evreni gözlemleyen bilim insanları olan astronomlarca (yıldız bilimcileri) bulunmuştur.

Örneğin,üç proton,üç elektrondan oluşan Lityum gibi daha ağır elementler,on milyonda bir gibi çok az bir miktarda Bing Bang tarafından yaratılmıştır.

Peki,oksijen gibi daha ağır elementler nasıl biçimlendi?Onlar yıldızların evrimleri sırasında birleştirildiler.

YILDIZLARIN EVRİMİ:

Yıldızlar,güneşimiz gibi çekirdeklerindeki nükleer füzyon olayları ile olağanüstü miktarda enerji üretirler.

Yıldızlar çoğunlukla hidrojen içerirler.Hidrojen,helyumla füzyona girerek (kaynaşarak) yıldızın çekirdeğinde çok büyük ısı ve basınç oluşturur.Olağanüstü oranda enerji üretir.

Enerjiyi yaratabilmek için helyum yoğunluğunun hidrojenden daha az olmasıgerektiğinden,Einstein’in formülünde olduğu gibi:E=mc2 önermesine göre enerji açığa çıkar.(”E”=Enerji,”M”=Kütle,”C”=ışık hızını temsileder.)

Bir yıldızın ömrünün %90 hidrojen-helyum fizyonu ile geçer.

Bir kere hidrojen tükendiği zaman yıldızın yaşamında yeni bir dönem başlar ve helyum füyona girerek oksijen üretim işlemine girer.

Yıldızın yoğunluğuna bağlı olarak demire kadar tüm ağır elementler ,,nükleer sentez veya füzyon tepkimelerinin başarılarıyla yaratılabilecektir.

Şimdiye kadar tüm elementler yıuldızlarda yaaratılmıştır.Bu elementler gezegenlere ve diğer yapılara nasıl ulaşmaktadırlar?İzlendiğinde,su nasıl şekillenir,oksijen ve hidrojen nasıl bir araya gelir?

Cevap,yıldızların evrimleri aşamasına dayanır.Büyük Patlama!

Bir kez yıldızların çekirdeğinde demir biçimlendiğinde demir eritecek kaynaşma durağanlaşır ve daha ileri tepkimeler oluşmaz .

Yıldızın içe doğru yerçekimini dengeleyen enerji çıktısı olmaz ve yıldız kendi kendine içine çökerkendisinsi imha edecek olan bir süpernova patlamasına doğru yönelir.

Patlayan yıldızdan biçimlenen kalıntılar bir süpernova olarak dışa doğru yayılır,sonuç olarak bütün elementler galaksiler boyunca yıldızlar arası bölgelerde dağılırlar.(Yıldızlararası ortam)

Bu zamanın sonunda daha yoğun yıldızlararası ortam dev yıldızlararası gaz ve toz bulutlarının biçimlendirirler..Bu bulutlar,doğacak çok sayıdaki yıldızın yıldız ebeleridir.Her yıldızın çevresinde kalan gaz ve toz bulutları gezegenlere dönüşürler.

Bunun için yıldızların hepsi Yıldız Maddesinden yapılmıştır ve aslında kendimizdir.

Şimdi,Büyük Patlamada hidrojenin yaratılması,yıldızlardaki nükleer sentez içinde büyük kimyasal tepkimelerle bu elementlerin oksijeni yaratması nedeniyle su evrenin her yerinde çoğunlukla ga halinde yaygın olarak bulunur.

Su yaygın olarak gaz halindedir.Sadece,yüksek ısı ve basınç tepkimelerinin olduğu yerlerde yeryüzünde olduğu gibi biz onu sıvı halde buluruz.

EVRENDE SUYUN KANITI

DÜNYANIN ÖTESİNDE SUYUN ARAŞTIRILMASI

Uzay araçları kısmen de olsa Pluto gezegeni hariç,güneş etrafındaki bütün gezegenleri keşfettiler.Her gezegenin yüzeyindeki atmosferin kısmi örnekleri alınarak analiz edilmiştir.

Bu yüzden Evrendeki suyun araştırılması bütünüyle uzaktan yapılmasına bağlıdır.

Ne yazık ki,bir gezegenin atmosferinin niteliği ve yüzeyi ışık tayflarını yayan ve emen elementlerin analizleri ile belirlenmiştir.

Bir tayf,,her dalga boyunda emilen ışığın yoğunluğunun bir göstergesidir.Her tip molekül,bir tek ışık tayfına sahiptir.Bu yüzden,Eğer suyun tayfı,belirlenen gezegenin tüm ışık tayflarında mevcut olursa,o gezegende suyun olduğu anlamını çıkarabiliriz.

Su moleküller,evrenin her yerinde veya bir gezegenin yüzeyinde veya atmosferlerde bu anlamda araştırılır.

Evrende suyun varlığının kanıtı olarak (Spectroscope) tayfölçerlerle ve diğer anlamda yapılan araştırmaların kısmi listesi aşağıdadır:

Ay Yüzeyindeki Buz:Son birkaç yıl içinde yörüngesinde kalarak uzay aracının radar kullanarak ay yüzeyinde yaptığı çalışmada:

Radar sinyallerinin dalgalarının kutup yöresindeki kraterlerden yansımasında geniş alanı kapsayan oranda yüzeye yakın alanda buz olduğunu göstermektedir.

Kuyruklu Yıldızlar:Kuyruklu yıldızlar,güneş etrafında yörüngede dönen,boyu eninden fazla (oval veya abartılı)içeriğinde su bulunan donmuş toz ve gaz yığınlarıdır.Boyutlarına oranla güneş etrafında çok fazla yol katetmelerinden dolayı da bazen “Kirli Kartopları” olarak da adlandırılırlar.Güneşe yaklaştıklarında güneş içeriklerindeki maddeleri eritir ve buharlaşan içerik gözümüze uzun bir kuyruk gibi görünür.Bazı astronomlar da kuyruklu yıldızların,sonsuz evren yaşamı içinde çok sayıda dünyamıza düşerek okyanusları oluşturduğuna inanırlar.

Mars:En son zamanlarda,uzay aracının,ünlü kızıl gezegenin çentikli yüzey yapısının fotoğraflarında bile eski nehir yatakları ve kanyonlar görünmektedir.Kanyonlardan biri ABD kadar büyüktür.Mars Yüzeyine inen Pathfınder (Yol bulucu)isimli uzay aracının çektiği fotoğraflar gezegeni yüzeyinin azgın suların aşındırdığı tahmin edilen aşınmış kaya yığınları ile dolu olduğunu göstermektedir.Fakat her nasılsa Mars yüzeyindeki atmosfer basıncı bizdekinden 100 kez daha azdır bu nedenle Mars yüzeyinde sıvı halde su bulunamamaktadır.Buz tabakasının alt yüzeyinde daha fazla su bulunması muhtemeldir.Yazın küçülen ve Mars kışında büyüyen buzdan bir kutup şapkası da bulunmaktadır.Buzdan şapkanın donmuş karbondioksit olduğu,ancak buzun alt tabakasında su-buz olduğu tespit edilmiştir.

Europa(Avrupa):Galile uzay aracı Jüpiter etrafında yörüngeye girerek en geniş dört uydusunu fotoğrafladı.Aylarından biri olan Avrupa’nın yüzeyinde donma ve tekrar erimelerin belirtisi olan yarık ve çatlaklar gözlenmiştir.Buzulun altında sıvı bir deniz de olabilir.Ganymede (Saki) uydusu dördüncü uydu olupdaha az derecede benzer yüzey görünümüne sahiptir.

Yıldızlararası Bulutlar:Suyun tayfı,yıldızlararası gaz ve toz bulutlarında da keşfedilmiştir.Ayrıca su (Maserleri) zerrecikleri de keşfedilmiştir.(Maser-Microwave Amplification by the Stimulated Emission Radiation-Yükseltilmiş Radyo Dalgaları ile Canlandırılmış Radyasyon Yayılımı.-MASER=YRDCRY de diyebiliriz)

Yıldızlararası bulutlarda YRDCRY-Maserler’deki su molekülleri yakın yıldızların enerjileri ile canlandırılmaktadır.Yakın diğer Galaksilerin merkezlerinde çok güçlü Maser-YRDCRY’ler keşfedilmiştir.

Keykubat

(Water in the Universe sitesinden alıntıdır.Tarafımdan tercüme edilmiştir.)

13.9.2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.